W niedzielę poznaliśmy laureatów tegorocznych nagród
Stowarzyszenia Krytyków Filmowych z Los Angeles. Organizacja postanowiła obsypać wyróżnieniami
"Tamte dni, tamte noce" oraz
"Kształt wody". Oba filmy zdobyły po trzy nagrody. Wydarzeniem jest pierwsza w tym sezonie porażka
"Coco".
Zaś w wyścigu oscarowym mamy całą masę nowych faworytów.
"Tamte dni, tamte noce" to pierwszy tytuł z dwiema wygranymi w kategorii najlepszy film.
Laurie Metcalf i
Timothée Chalamet są zaś pierwszymi pretendentami w kategoriach aktorskich (odpowiednio: aktorka drugoplanowa i aktor pierwszoplanowy).
"120 uderzeń serca" jest obecnie faworytem w walce o
Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, a
"Visages, villages" prowadzi stawce dokumentów.
Faworyci w poszczególnych kategoriach (po 5 edycjach nagród): FILM: "Tamte dni, tamte noce" (2 nagrody)
SCENARIUSZ ORYGINALNY: "Nić widmo",
"Uciekaj!" (po 2 nagrody)
SCENARIUSZ ADAPTOWANY: "Disaster Artist" (2 nagrody)
AKTORKA PIERWSZOPLANOWA: Saoirse Ronan -
"Lady Bird" (2 nagrody)
AKTOR PIERWSZOPLANOWY: Timothée Chalamet -
"Tamte dni, tamte noce" (2 nagrody)
AKTORKA DRUGOPLANOWA: Laurie Metcalf -
"Lady Bird" (2 nagrody)
AKTOR DRUGOPLANOWY: Willem Dafoe -
"The Florida Project" (3 nagrody)
ANIMACJA: "Coco" (3 nagrody)
FILM ZAGRANICZNY: "120 uderzeń serca" (2 nagrody)
DOKUMENT: "Visages, villages" (2 nagrody)
SCENOGRAFIA: "Blade Runner 2049" (2 nagrody)
Filmy z największą liczbą wyróżnień (po 5 edycjach nagród): "Tamte dni, tamte noce" - 8 nagród
"Uciekaj!" - 7 nagród
"Lady Bird" - 6 nagród
"The Florida Project",
"Kształt wody" - po 4 nagrody
Nagrody Stowarzyszenia Krytyków Filmowych z Los Angeles: Film: "
Tamte dni, tamte noce" (finalista: "
The Florida Project")
Reżyseria: ex aequo
Guillermo del Toro - "
Kształt wody" i
Luca Guadagnino - "
Tamte dni, tamte noce"
Scenariusz: "
Uciekaj!" (finalista: "
Trzy billboardy za Ebbing, Missouri")
Aktorka:
Sally Hawkins - "
Kształt wody" (finalistka:
Frances McDormand - "
Trzy billboardy za Ebbing, Missouri")
Aktor:
Timothée Chalamet - "
Tamte dni, tamte noce" (finalista:
James Franco - "
Disaster Artist")
Aktorka drugoplanowa:
Laurie Metcalf - "
Lady Bird" (finalistka:
Mary J. Blige - "
Mudbound")
Aktor drugoplanowy:
Willem Dafoe - "
The Florida Project" (finalista:
Sam Rockwell - "
Trzy billboardy za Ebbing, Missouri")
Film zagraniczny: ex aequo "
120 uderzeń serca" i "
Niemiłość"
Animacja: "
The Breadwinner" (finalista: "
Coco")
Dokument: "
Visages, villages" (finalista: "
Jane")
Montaż: "
Dunkierka" (finalista: "
I, Tonya")
Scenografia: "
Blade Runner 2049" (finalista: "
Kształt wody")
Muzyka: "
Nić widmo" (finalista: "
Kształt wody")
Zdjęcia: "
Kształt wody" (finalista: "
Blade Runner 2049")
Nagroda Nowe Pokolenie:
Greta Gerwig Nagroda dla filmu eksperymentalnego: "
Purge This Land"