PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=343257}
7,2 30 593
oceny
7,2 10 1 30593
6,0 11
ocen krytyków
Rezerwat
powrót do forum filmu Rezerwat

Praga przedstawiona w tym filmie jest tak inna od tej która mam za oknem. Dużo pominięto, niektóre rzeczy zdecydowanie mi się niepodobały lub były przekłamane, ze starej Pragi już zostało niewiele bo kamienice sa remontowane, opuszczane lub oddawane włascicielom. Klimat znika.
Wszyscy się tu znamy, plotkujemy w sklepach ze sprzedwaczyniami czy kioskarkami, pożyczami "na wieczne oddanie" drobniaki pijaczkom stojącym pod sklepami a oni w zamian pomagają nam wnieść wózek lub przytrzymują drzwi. I zawsze słyszę: "Dzieńdobry sąsiadko". Jest wyczuwalny podział ze względu gdzie się mieszka: blokersi z osiedli(stać ich na lepsze ciuchy i sprzęt), bogaci z odnowionych kamienic(raczej rzadko ich widać na ulicach), artyści (głównie nie-prazanie których Prażka zauroczyła) i biedota z kamienic. Tych ostatnich mozna podzielić na tych którym się udało (biedni ale dobrzy ludzie nikomu nie wadzący), huligani i ich laski(stoja w bramach, pod nocnymi, muza na maksa w mieszkaniu, dres-koniecznie z białymi skarpetkami, skóra i komóra, klną w co drugim słowie, wielu zadarło z prawem, nie skończyło szkół, lubią pić) oraz menele i pijaki ( stoją pod sklepem pijąc przeważnie tanie wina, czasem piwo lub piersióweczki z wewnętrznej kieszeni kurtki- najcześciej skórzanej, swoje potzreby oczywiście załatwiają w bramach).
Kiedyś wstawałam rano i szłam z pieskiem na spacer ,w mroźne zimowe poranki można zobaczyć że spod kurtek wystają ludziom, wychodzącym z pieskami, piżamy. Oczywiście kupek nie sprzątamy po pieskach, choć i to ulega powolnej zmianie na lepsze.
Na pradze jest mnóstwo sklepików jednobranżowych tj piekarnia, cukiernia, warzywniak, mięsny, alkoholowy a także spotkamy tu także szewca czy rymarza.
Jest tu pełno secon-handów, no i oczywiście wietnamczycy ze stadionem.
Teraz powstaje pełno salonów z automatami i nawet bardzo dobrze sobie radzą. Zawsze jest pełno klientów - nawet dziewczyn.
Dziewczyny z Pragi (takie prawdziwe) są wulgarne, ładne, głownie blondynki, chude, pępek na wierzchu nawet gdy jest -20C, wymalowane i bardzo pyskate.
Taka Praga jest po krótce a w tym filmie niestety mi wiele brakowało. Ale dla jakieś laika jest to dobry film.
Scena z japończykami była kręcona pod kamienicą w której mieszkam. Nocnego już tam nie ma ale powstanie coś nowego. Dla zainteresowanych dodam że nikt pod nocnym nie parkował samochodu na noc ponieważ służył stałym bywalcom jako stół, popielniczka czy kibel. Pamiętam jeden samochód na którego karoserii były potłuczone butlki, ślady po papierosach czy wymiociny :P

ocenił(a) film na 10
delishya

Niestety rzadko się zdarza, aby film w pełni oddawał atmosferę miejsca, no chyba że to film dokumentalny ;)
To prawda że Pragę zamieszkują bardzo zróżnicowani ludzie- od najbiedniejszych w starych kamienicach do bogatych w strzeżonych osiedlach i wyremontowanych kamienicach. Z tym remontowaniem to chyba różnie jest, bo Praga Północ zdaje się być zapomniana przez miasto. Tyle tam pięknych przedwojennych kamienic, które sypią się ze starości. Szkoda, że miasto nie chce w nie inwestować. Niektórym ulicom przywrócono już dawny blask np. ul. Ząbkowskiej, ale jest jeszcze wiele czekających na ocalenie...
Osobiście lubię spacerować po Pradze, bo ta dzielnica ma swój klimat. Ostatnio zwróciłam uwagę na liczne kapliczki na podwórkach i kamienicach (podobno jest ich ok. 100), których próżno szukać w innych zakątkach Warszawy. Wszystko tworzy niepowtarzalną atomsferę Pragi...:)

ocenił(a) film na 7
sadystka

To nie jest tak ze miasto nie chce remontować Pragi. Moja kamienica była na liście do remontu, ale została wstrzymana bo zgłosili się jej dawni właściciele. Sprawa trwała 18lat i przegrali ostatecznie. Teraz musi minąć okres na odwołanie, znowu muszą ją wrzucic na listę i musi trafić na sam jej początek czyli zajmie to ok 5-10lat.
Nie rozumiem miasta bo na jego miejscu oddałabym kamienice właścicielom, ale zarządałabym zwrócenia kosztów jej remotów i utrzymania, bo niestety ale miasto na kamienicach komunalych traci (czynsze są niskie i bardzo często nawet nie są płacone np u mnie średnie roczne zadłuzenie w kamienicy z 30 mieszkaniami wynosi ok 9-14 tys zł). Co rok są takie zadłużenia wywieszane na tablicach informacyjnych we wszystkich komunalnych, wszędzie mniej więcej na tym poziomie. Poza tym miasto musi odprowadzać podatki i się jakoś z tego rozliczać. Zwróciła bym się sądownie do potencjalnego właściciela o zwrot poniesionych kosztów od 1945r. Po wojnie trzeba było je odbudować lub porządnie wyremontować. Koszt utrzymania, na bieząco dokonywanych napraw itd na pewno przez te wszystkie lata był duży. Może to by odstraszyło takich ludzi co im sie nagle przypomniało że 60 lat temu jakiś tam pradziadek miał gdzieś grunt. Nie obchodziło ich co tam się dzieje dopóki nie zwietrzyli łatwej kasy.

delishya

Ja mieszkam niedaleko Katowic i jest tu podobnie z kamienicami w centrum z tym że nie zgłaszają się dawni właściciele ,ale odbiera się je wynajmującym i odsprzedaje firmom bogatym, teraźniejsi najemcy dostają na szczęscie lokale zastępcze.Ja sama nie mogłabym mieszkac w centrum na stałe ,kiedyś mieszkałam z rok i miałam dosyc, syf i brud ,szkoda gadac.
A wracając do filmu to mam okazje dzis obejrzec

sadystka

"Taka Praga jest po krótce a w tym filmie niestety mi wiele brakowało. Ale dla jakieś laika jest to dobry film."

Przeciez to jest nostalgiczna komedia, ktora rzadzi sie swoimi prawami, a nie film dokumentalny. Nawet "laik" spoza Warszawy widzi w nim przerysowania, uproszczenia i "przesłodzenia", które sa przeciez oczywiste. Tak wiec, nie martw sie o "laikow", ludzie nie sa idiotami - nikt nie odczytuje tego filmu dosłownie. A klimaty ktore opisujesz sa w kazdym miescie, wiec kazdy mniej wiecej wie o co chodzi. Naprawde nie musisz tego nikomu tłumaczyc...

ocenił(a) film na 7
sever

jest to mi bliski temat wiec liczylam na cos blizszego prawdy

ocenił(a) film na 4
sadystka

Wychowałem się na Warszawskiej Pradze i ten film nie zgadza się z klimatem dzielnicy (przynajmniej przez ostatnie 40 lat, mimo że przez ten czas zmian było wiele), bujda na kółkach dla gówniarzerii. Na "deser" jakiś pseudokapelowy utwór nasączony wulgaryzmami tylko po to żeby (nieudolnie z resztą) podkręcić atmosferę. Może nie dno, ale padlina dla najmłodszych widzów.

delishya

domyślam się, że ty jesteś oczywiście wspomnianą dziewczyną chuligana ?:)

ocenił(a) film na 7
ezi86

Mogę się zaliczyć do porządnych ale biednych ludzi. Jednak mi udało się z Pragi wyrwać. Może dlatego że nigdy nie starałam się zadawać z nieodpowiednimi ludźmi, nie starałam się odpowiadać praskiemu kanonowi urody a przede wszystkim mam wspaniałych rodziców.

delishya

Delishya jeśli kiedyś jeszcze wejdziesz na ten temat to odpisz koniecznie na mój post. Chciałem z tobą pogadać na temat Pragi.

ocenił(a) film na 7
DAMIANO_7

odpisuje choc tyle minelo :)

ocenił(a) film na 8
delishya

Mnie też ten temat interesuje .Z chęcią zwiedziłbym te miejsca z osobą obeznaną z tym terenem i obejrzał znikające miejsca i pogadał w tym temacie.

ocenił(a) film na 7
JMF

nie mieszkam już na Pradze od 2008 :) Przez ten czas wiele się tam zmieniło i nie byłabym dobrym przewodnikiem - jak już wspomniałam, wyrwałam się i klepię biedę w trochę spokojniejszej okolicy teraz :P

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones